ODBORNÝ VÝCVIK

CHARAKTERISTIKA UČIVA ODBORNÉHO VÝCVIKU

Odborný výcvik vede žáka k postupnému osvojování vědomostí a dovedností v rámci praktických činností v chovu koní. Vedle základních činností krmení a ošetřování všech kategorií koní si žáci osvojují znalosti a dovednosti v jízdě na koni, v jízdě se spřežením a výcvikem mladých koní pod sedlem a v zápřeži. Dále se žáci učí základům sedlářství a podkovářství. 

1. ROČNÍK

Bezpečnost práce při chovu koní, základní pracovní úkony v chovu koní, krmení a krmiva pro koně, ošetřování hříbat a jízda na koni a voltiž (krok, klus, cval, jízdárenské povely a překonávání překážek).

2. ROČNÍK

Bezpečnost práce při chovu koní, ošetřování a krmení koní, jízda na koni (upevňování a rozvíjení dovedností) a jízda se spřežením, plemenitba, porodnictví a pastva koní.

3. ROČNÍK

Bezpečnost práce při chovu koní, ošetřování a krmení koní, jízda na koni a se spřežením, výcvik mladých koní pod sedlem a v zápřeži, plemenitba a odchov hříbat, základy sedlářství a podkovářství.

Trenéři

Slatiňany

Na odborném výcviku ve Slatiňanech jezdíme s trenérem Janem Bubnem.

Kladruby nad Labem

Na odborném výcviku v Kladrubech nad Labem jezdíme s trenérem Tomášem Kociánem.

Měník

Na odborném výcviku ve Měníku jezdíme s trenérkou Gabrielou Slavíkovou.

Pracoviště

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Areál hřebčína s okolní krajinou je od roku 2019 zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO. Národní hřebčín Kladruby nad Labem v okrese Pardubice je chovnou stanicí běloušů českého plemene starokladrubských koní. Vraníci stejného plemene se chovají v hřebčíně ve Slatiňanech. V hřebčíně je chováno přibližně 300 starokladrubských koní, probíhají v něm zkoušky výkonnosti hřebců, vozatajské i jiné závody a řada akcí pro veřejnost. 

ERC Mnětice

Jezdecký oddíl ERC Mnětice

Šlechtitelský chov Měník

Píše se rok 1968 a Josef Kubišta zakládá chov koní v Měníku.

VASURY KOLESA

Sportovní a dostihová stáj, Centrum rehabilitace koní

Stáj Dobruský

Dostihová stáj s chovem klusáků

Demonstrační učebna s jezdeckým simulátorem

Nová demonstrační učebna vznikla rekonstrukcí původní již nevyhovující třídy. Finanční krytí zajistil zřizovatel školy Pardubický kraj. Celkové náklady se přiblížily k 6 miliónům korun. Třída je řešena stupňovitě, což přispívá k lepšímu výhledu žáků. Učebna je vybavena novým mobiliářem a nábytkem. Protiskluzová podlaha z gumových matrací umožňuje přivézt do třídy živého koně. K tomu slouží dvoudílné vysoké dveře vedoucí přímo ze školní zahrady. Největší chloubou je jezdecký simulátor a řada nových rozkládacích, anatomických modelů. K úplnému komfortu slouží moderní stmívací osvětlení a venkovní žaluzie. 

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek.